Så blev vi endelig færdige med vores ombygning. Og der er nu spil for alle igen.

Der er også sket nogle centrale ændringer i foreningens daglige virke.

ODA skifter fra brugen af en facebook-gruppe til facebook-side på grund af en mere officiel og social medie identitet for ODA som forening.
https://www.facebook.com/OdenseAirsoft/

ODA arrangerer regelmæssig airsoft spil-scenarie typisk hver søndag. Det kan lade sig gøre igennem medlemmernes aktive indsats, ved deltagelse i foreningens arbejde med at afholde spillene. Det betyder i sin enkelthed at medlemmerne skiftes til at arrangerer spillene.

For at blive spilleder så kontakt Bestyrelsen via mail eller på Facebook siden.

For fremtiden vil spil begivenheder blive slået op på vores nye Facebookside. Disse begivenheder skal man selv holde øje med. Indtil vi har spilledere nok igen til at kunne afholde spil hver eneste søndag, så vil der komme begivenheder op til de søndage, hvor der er spilleder til at afholde begivenheden.

For at hjælpe vores spilledere, er det også besluttet at vi fremover kun tager i mod online betaling.
Så man kan på en måde sige at banen bliver pengeløs.

Hvilke muligheder har man så for betaling? Mobilepay er eneste løsning.

Vi anbefaler til den nye banen at køber man nyt våben og dette går ca. 1Joule, så er der ingen grund til at tune det op til 1.21J. Dette er udelukkende en anbefaling ud fra banens nye layout. Alle afstande er langt mindre end tidligere.

Det er stadig heller ikke tilladt at bruge shotguns i ODA.